menusearch
shahrneveshte.ir

بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول منصفانه عمل کنند

جستجو
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۶:۱۳
۱۴۰۰/۱/۱۷ سه شنبه
(0)
(0)
بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول منصفانه عمل کنند
بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول منصفانه عمل کنند

 

شهرنوشت- به گزارش بانک مرکزی، عبدالناصر همتی عصر دیروز در نشست گروه ۲۴، به بروز نشانه‌‌‌‌های بهبود اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: امروز نزدیک به یک سال پس از شروع کووید -۱۹ گرد هم آمده ایم و شاهد نشانه‌‌‌‌های اولیه بهبود اقتصاد جهانی هستیم. اگرچه طولانی شدن روند بازیابی اقتصاد بسیاری از کشور‌‌‌‌های در حال توسعه و معکوس شدن روند چندین دهه گذشته در زمینه همگرایی بین کشور‌‌‌‌های ثروتمند و فقیر نگران کننده است.

وی ارتقا وضعیت دسترسی به واکسن را در سرعت بهبود اقتصادی کشورها مؤثر دانست و عنوان کرد: در این مقطع زمانی، آنچه که بسیار حیاتی و حائز اهمیت است، همکاری جهانی و انتقال دانش فنی در تولید و امکان تهیه و توزیع عادلانه واکسن ها با قیمت‌‌‌‌های معقولانه است. به دلایل اخلاقی هم، جای هیچگونه محدودیتی برای صادرات واکسن و تجهیزات پزشکی مرتبط با آن وجود ندارد. ما در یک بحران بهداشتی جهانی قرار داریم و هیچ کشوری از این بحران در امان نیست.

همتی افزود: در کشور‌‌‌‌های در حال توسعه و توسعه نیافته، آسیب پذیرترین افراد و فعالان بخش غیررسمی اقتصاد شدیدترین خسارات را متحمل شده اند؛ به نحوی که در طول چند ماه کوتاه، بسیاری از کشور‌‌‌‌های کم درآمد، دستاورد‌‌‌‌های اقتصادی که به سختی در طول چندین دهه گذشته به دست آورده بودند، از دست داده اند.

رئیس کل بانک مرکزی بر قرارگیری کشور‌‌‌‌های در حال توسعه در مسیر بهبود اقتصادی تاکید و تصریح کرد: همکاری جهانی و به اشتراک گذاری تجربه، برای واکنش مؤثر به بحران ضروری است و باید با رویکردی منعطفانه، تمام ابزار‌‌‌‌های سیاستی لازم را در راستای پرورش محیطی مناسب برای تجارت و انتقال فناوری و سرمایه به کار بست.

وی ادامه داد: صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نقش اساسی در حمایت از کشور‌‌‌‌های عضو برای تعدیل آثار بهداشتی و اقتصادی همه گیری و مراحل گوناگون بهبودی پس از آن دارند. درستی و حسن رفتار این دو نهاد به رعایت اصل برخورد یکنواخت و فارغ از فشار‌‌‌‌های سیاسی با همه اعضا، بستگی دارد. از این رو از صندوق انتظار می‌رود بدون تبعیض و اثرگذاری لابی‌‌‌‌های سیاسی به تقاضا‌‌‌‌های قانونی اعضا پاسخ دهد.

رئیس گروه ۲۴ با بیان اینکه انعطاف پذیری در واکنش ها به بحران و متناسب سازی آنها با شرایط کشور، باعث هموار شدن راه بهبودی پایدار و بازگشت سریع به شرایط قبل از همه گیری می‌شود، گفت: صندوق بین المللی پول باید به میزان کافی منابع داشته باشد تا بتواند نیاز‌‌‌‌های کلان مالی اعضای خود را هنگام خروج از بحران برآورده کند.

وی با تاکید بر این مهم که تأمین سرمایه و اعطای منابع برای توسعه کشور‌‌‌‌های کم درآمد باید بخش مهمی از واکنش جهانی به بحران باشد، افزود: گروه ۲۴ به شدت از نحوه پیشنهادی صندوق برای تخصیص منابع حق برداشت مخصوص (SDR) استقبال می‌کند و کشورها را به اتخاذ رویکرد‌‌‌‌های مؤثر برای بازیافت SDR‌‌‌‌های بلااستفاده خود در راستای کمک به سایر کشورها تشویق می‌کند.

در این جلسه کریستالینا جرجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول ضمن همدردی به خاطر افرادی که در همه گیری بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، بر این نکته تاکید کرد که اگر سیاست‌‌‌‌های پولی و مالی کشورها نبود، رکود جهانی ناشی از کووید ۱۹ می‌توانست بسیار عمیق تر از این باشد.

وی گفت: نشانه‌‌‌‌های بهبود اقتصادی وجود دارد اما این بهبود در کشور‌‌‌‌های جهان متعادل و فراگیر نیست. واکسیناسیون در شرایط فعلی یک سیاست مهم است و تمرکز بر آن برای تسریع روند بهبود بسیار کلیدی است. این در حالی است که پیش بینی ما این است که برخی از کشورها حتی تا نیمه دوم سال ۲۰۲۲ نتوانند واکسیناسیون را شروع کنند.

همچنین دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، بر این نکته تاکید داشت که بانک جهانی صدای کشور‌‌‌‌های در حال توسعه است و این سازمان در طول دوره همه گیری بیشترین وام دهی خود را به کشور‌‌‌‌های در حال توسعه داشته است. با این وجود بسیاری از کشور‌‌‌‌های با درآمد پایین نیازمند کمک‌‌‌‌های مالی برای کنترل آثار ناشی از کووید ۱۹ برای مدت طولانی هستند.

وی گفت: با مشاهده بهبود اقتصادی لازم است راه حل هایی دنبال شود که رشد گسترده جهانی بدون آثار منفی بر محیط زیست پیگیری شود.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار