menusearch
shahrneveshte.ir

ایران، پنجمین کشور دارنده فناوری برد کنترلی ایربگ خودرو

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۸:۱۳
۱۳۹۹/۱۱/۱۱ شنبه
(0)
(0)
ایران، پنجمین کشور دارنده فناوری برد کنترلی ایربگ خودرو
ایران، پنجمین کشور دارنده فناوری برد کنترلی ایربگ خودروشهرنوشت-
صبح امروز (شنبه) در جریان نخستین روز از پانزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌‌‌‌های خودرو، «علیرضا رزم حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، برد کنترلی داخلی سازی شده ایربگ (کیسه هوا) و نسل پنجم ECU (کامپیوتر خودرو) تولیدی یکی از شرکت‌‌‌‌های قطعه ساز داخلی را رونمایی کرد.

پیش از این کیسه، داشبورد و دیگر قطعات و متعلقات ایربگ توسط شرکت یاد شده، تولید می‌شد.

برد کنترلی (ACU) یکی از اجزای حساس و در حقیقت راهبردی ترین قطعه ایربگ است که در تصادفات دستور باز شدن یا باز نشدن آن را صادر می‌کند و شرکت ایرانی کروز (تولیدکننده قطعات خودرویی کشور) موفق به داخلی سازی این قطعه شد.

تاکنون پنج شرکت از چهار کشور ژاپن، آلمان، چین و آمریکا این فناوری را در اختیار داشتند و اکنون ایران به پنجمین دارنده این فناوری در جهان مبدل شد.

به گفته «محمدمهدی سیفی» کارشناس طراحی ACU واحد تحقیق و نوآوری شرکت یاد شده، از سال ۹۳ تیمی در این شرکت به منظور تولید این قطعه و در اختیار گرفتن دانش آن شکل گرفت.

وی به ایرنا گفت: مهندسی امنیت (SAFETY) روی این محصول انجام شده تا در موقع رانندگی باز نشود، بلکه در زمان تصادف شدید عمل کند.

سیفی خاطرنشان کرد: آزمایش‌‌‌‌های صحت گذاری و صحت سنجی این محصول در داخل خود شرکت انجام شده، اما تست اصلی و نهایی که همان تست تصادف است بر روی خودروی تیبا در کشور اسپانیا به انجام رسید که نتیجه بسیار خوبی داشت.

وی تاکیدکرد: این شرکت با تغییر کالیبراسیون قادر به ارائه این قطعه حساس برای مجموعه ایربگ هر خودرویی است و اکنون فقط inflator (چاشنی انفجاری ایربگ) داخلی سازی نشده است.

تولید قطعه انفجاری و چاشنی مربوط به ایربگ، در توان و تخصص شرکت‌‌‌‌های قطعه ساز نیست و تاکنون هیچ شرکتی برای تولید آن پیش قدم نشده است، با این حال گفت وگوهایی با وزارت دفاع در این زمینه انجام شده است.

چاشنی، یک قطعه ایمنی محسوب می‌شود و اگر به جای سوختن و تولید گاز، منفجر شود، به مثابه کار گذاشتن مین داخل خودرو است؛ به همین دلیل است که فقط چهار شرکت در جهان آن را تولید می‌کنند.

رونمایی از نسل پنجم کامپیوتر خودرو

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت امروز همچنین از نسل پنجم کامپیوتر خودرو (ECU) تولید شرکت کروز رونمایی کرد.

به گفته «فرزاد صبحی» کارشناس طراحی ECU مرکز تحقیق و نوآوری شرکت یاد شده، داخلی سازی کامپیوتر خودرو از سال ۹۰ در این شرکت در پی تحریم ها آغاز شد که امروز به نسل پنجم رسیده است.

وی بیان داشت: نسل پنجم کامپیوتر خودرو در جدیدترین محصولات خودروسازان بزرگ کشور به کارگیری می‌شود که در حقیقت واحد کنترل موتور بوده و مدیریت مصرف سوخت، شتاب گیری و ترمز، ارتباط با سایر قطعات و غیره را بر عهده دارد.

صبحی خاطرنشان کرد: همه اجزا و قطعات ECU از جمله بخش‌‌‌‌های سخت افزاری و نرم افزاری، سیستم، کالیبراسیون و غیره داخلی سازی شده است.

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌‌‌‌های خودرو امروز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در فضایی به وسعت ۱۰ هزار متر مربع و با حضور حدود ۲۰۰ شرکت داخلی آغاز شد.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار