menusearch
shahrneveshte.ir

ایران از نظر حجم تولید ناخالص ملی جزو ۲۰اقتصاد برتر دنیاست

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۵:۳۱:۴۸
۱۴۰۰/۱/۱۴ شنبه
(0)
(0)
ایران از نظر حجم تولید ناخالص ملی جزو ۲۰اقتصاد برتر دنیاست
ایران از نظر حجم تولید ناخالص ملی جزو ۲۰اقتصاد برتر دنیاست

 

شهرنوشت- اسحاق جهانگیری صبح امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اظهار داشت: در آغاز سال 1400 توفیق نصیب ما شد که به خراسان رضوی سفر کنیم که آرزوی هر ایرانی زیارت امام رضا علیه السلام است و خوشحالم که در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در ابتدای سال جدید شرکت کردیم.


معاون اول رییس جمهور بیان کرد: امیدواریم سال جدید که سال پایان قرن گذشته هجری شمسی است، سالی برای گشایش‌‌‌‌های زیاد در ابعاد مختلف زندگی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مردم باشیم.


جهانگیری ادامه داد: آرزومندیم بخش زیادی از مشکلات و گرفتاری‌‌‌‌های موجود در زندگی ملت ایران کم شود.


وی با اشاره به اینکه 12 فروردین روزی بود که ملت ایران رأیی تاریخی در راستای تحقق استقلال و آزادی خودش داد که جمهوری اسلامی به طور قانونی با رای مردم تثبت شد اظهار داشت: این رفراندوم با تدبیر و اعتماد کامل امام خمینی(ره) به مردم با گذشت 50 روز از انقلاب شکوهمند اسلامی صورت گرفت و امیدواریم شعار‌‌‌‌های امام راحل را بتوانیم محقق کنیم.


معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی به فضل الهی در خراسان رضوی جدی گرفته شد خاطرنشان کرد: در اوایل دولت یازدهم هنگامی که 24 بند سیاست‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی ارائه شد، جلسه ای در دفتر مقام معظم رهبری برگزار و در همان جلسه انتظارات ایشان در حضور مسئولان بیان شد.


جهانگیری در ادامه با اشاره به اهمیت رخداد اقتصاد مقاومتی بیان کرد: استان ها و سایر نهاد و قوای 3 گانه وقت خوبی برای تحقق رویکرد‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی گذاشتند.


وی بیان کرد: یکی از جهت گیری‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی این بود که اتکاء به درآمد نفتی کم شود و با تشکیل کارگروه ها سعی کردیم این موضوع را در حد توان اجرا کنیم و در نهایت سهم نفت در بودجه کمرنگ تر شد و مواردی مانند مالیات جایگزین آن شد.


معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: مبنای اقتصاد مقاومتی این بود که اقتصاد کشور به درجه ای از تاب آوری برسد تا با وارد شدن شوک‌‌‌‌های خارجی دچار مشکل نشویم؛ تحریم ها طوری طراحی شده بود که ما نمی‌توانستیم به میزان لازم نفت بفروشیم و این تجربه سبب شد گلوگاه هایی که در دوره تحریم مورد فشار قرار می‌گیرند را شناسایی و بر روی آن متمرکز شدیم.


جهانگیری اظهار داشت: پروژه‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی را طراحی کردیم تا با تحقق و به نتیجه رسیدن آن، تاب آوری اقتصاد کشور به طور قابل توجهی زیاد شود تا در دوره تحریم دچار مشکل نشویم؛ یکی از مهمترین این پروژه ها، ستاره خلیج فارس بود.


وی گفت: بیش از 150 پروژه تعریف شد که به لطف خدا تعداد زیادی از آنها به نتیجه رسید؛ با کشور‌‌‌‌های همسایه میادین مشترک زیادی داریم که یکی از مهم ترین آنها، پارس جنوبی بود؛ در سال 92 قطری ها 2ونیم برابر ما برداشت می‌کردند که این سهم ملت ایران بود و امروز برداشت ما از قطر بیشتر شده است.


معاون اول رییس جمهور عنوان کرد: خودکفایی گندم در سال 92 وجود نداشت و واردات می‌کردیم تا نان ملت تامین شود و در سال‌‌‌‌های فشار تحریم، یک الی 2 تن واردات صرفاً برای افزایش ذخایر داشتیم؛ اقتصاد مقاومتی نعمتی بود که یک تفاهم بین نهادها و قوای 3 گانه ایجاد کرد.


جهانگیری با اشاره به اینکه ایران از نظر حجم تولید ناخالص ملی جزو 20 اقتصاد برتر دنیاست و نمی‌شود آن را به طور سنتی اداره کرد تصریح کرد: هیچ جا گفته نشده که اقتصاد مقاومتی به معنای سختی کشیدن و ریاضت مردم است بلکه اقتصاد مقاومتی باید ظرفیت توسعه کشور را بالا ببرد؛ هیچ جا گفته نشده اقتصاد مقاومتی به معنای بی توجهی به رانت خواری، فساد و ویژه خواری است.


وی افزود: هنر مدیران کشور این است که بهترین بهره برداری را از فرصت‌‌‌‌های پیش آمده برای توسعه کشور کنند؛ هنر مدیریت این است نه عجله و نه فرصت سوزی تا کشور از تنگنا‌‌‌‌های ایجاد شده عبور کند و این توانایی در ایران وجود دارد تا با استفاده بهینه از فرصت ها، تحریم‌‌‌‌های سنگینی که آمریکا ایجاد کرده را با همبستگی بی اثر کنیم.


معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: در 3 سال گذشته با فشار‌‌‌‌های ایجاد شده از سوی آمریکا که به برخورد نظامی انجامید و سردار ما را ترور کردند روبرو شدیم؛ اولین بار پس از جنگ جهانی دوم ایران پایگاه آمریکایی ها را با موشک زد و آمریکا از تبعات تصمیم خودش خبر داشت.


جهانگیری با اشاره به اینکه اقتصاد کشور از تنگناها در حال عبور است عنوان کرد: گشایش‌‌‌‌های اقتصادی را در پیش داریم چرا که دیپلماسی قوی داریم و دنیا می‌داند که با ملتی شریف رو به رو است؛ افتخار نیست در دوره مدیریت ما ملت در صف مرغ ایستادند.


وی در ادامه با اشاره به اینکه خراسان رضوی مهمترین کانون توسعه کشور است اظهار داشت: بدون تردید همه ما وقتی تحت فشار قرار می‌گیریم به امام مهربانی ها متوسل می‌شویم؛ خراسان رضوی استانی است که 2 کشور هم مرز با آن هستند و از کالا‌‌‌‌های ما استفاده می‌کنند؛ قابل تحمل نیست کالا از اروپا تا اینجا 15 روزه برسد و 30 روز در گمرک معطل بماند.


معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: تولید با رفع کار‌‌‌‌های اداری به تنهایی راه نمی‌افتد و باید سیاست‌‌‌‌های پشتیبانی کننده از آن در حوزه‌‌‌‌های مختلف فرهنگی اقتصادی و اجتماعی وجود داشته باشد.برای شروع یک فعالیت 72 روز طول می‌کشد که با پیگیری‌‌‌‌های دولت به سه روز رسیده؛ پس این کار با لغو برخی امور غیرضرور سنتی، شدنی است. ان شاءالله در سال 1400 وزیر اقتصاد به عنوان رییس کمیته مقررات زدایی بتواند کمک خوبی به مانع زدایی تولید کند.


جهانگیری بیان کرد: در این دوره اقتصادی مرز‌‌‌‌های زمینی ما نقش بسیار مهمی داشتند؛ کشور افغانستان بیش از کل اتحادیه اروپا از ما کالا می‌خرد و ظرفیتی بسیار مهم است که باید از آن بهره ببریم.


وی بیان کرد: شاید کارخانه‌‌‌‌های بزرگ کشور در خراسان رضوی کم باشد اما ظرفیت صنعت آن بسیار خوب است؛ یکی ار مشکلات این استان، آب است که در حال حل آن با انتقال آب از خلیج فارس هستیم. طرح آبرسانی به استان‌‌‌‌های شرقی کشور شروع شده و از استاندار خراسان رضوی درخواست داریم این مهم را روزانه پیگیری کند تا اگر مانعی وجود دارد به ما منتقل شود.


جهانگیری تصریح کرد: مجلس تصمیم گرفته 7 منطقه آزاد را در یک لایحه بیاورد، 8 منطقه نیز به آن افزوده؛ چندین منطقه ویژه نیز افزوده که شورای نگهبان عنوان کرده است بار مالی دارد. ما بار مالی آن را پذیرفته ایم اما بررسی این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شده؛ در حالی که این موضوع مربوط به دولت است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار