menusearch
shahrneveshte.ir

اولتیماتوم به صاحبان کالای اساسی

جستجو
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۵۷:۱۲
۱۴۰۰/۳/۱ شنبه
(0)
(0)
اولتیماتوم به صاحبان کالای اساسی
اولتیماتوم به صاحبان کالای اساسی

 

شهرنوشت- با انباشت کالا‌‌‌‌های اساسی در گمرک و بنادر در دو ماه ابتدایی سال جاری و افزایش آن تا مرز شش میلیون تن، بررسی هایی در رابطه با موانع ایجاد رسوب کالا‌‌‌‌های اساسی صورت گرفت و گزارشی همراه با پیشنهادات جهت تسهیل ترخیص کالا به رییس جمهور ارائه و وی نیز موافقت خود را اعلام کرد که سرانجام بعد از چند هفته از صدور دستور روحانی، پایان هفته گذشته ابلاغیه مربوطه به گمرک اعلام شد.


مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران در رابطه با آخرین وضعیت ترخیص کالا‌‌‌‌های اساسی براساس مصوبه اخیر توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد و در این رابطه گفت که مصوبه مربوط به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص رفع مشکل رسوب کالا‌‌‌‌های اساسی در گمرک و بنادر به ویژه بندر امام خمینی (ره) که به تایید رئیس جمهور رسیده، از امروز به تمامی گمرکات اجرایی ابلاغ شده است.


گمرکات اطلاعات صاحبان کالای اساسی را اعلام کنند


این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به تکلیف گمرکات اجرایی در راستای اجرای این مصوبات توضیح داد که به گمرکات اجرایی تکلیف شده تا ظرف سه روز و تا سوم خرداد ماه با مراجعه به سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به احصای دقیق مشخصات صاحبان کالا‌‌‌‌های اساسی که اقلام مربوطه در بندر تخلیه شده است، اقدام و لیست مربوطه به تفکیک نوع کالا، نام صاحب کالا و سایر مشخصات جمع بندی و به گمرک ایران اعلام شود. در عین حال از سوم تا پنجم خردادماه نیز باید نسبت به اخذ شماره ثبت سفارش کالا‌‌‌‌های اساسی تخلیه شده در بنادر از صاحبان کالا اقدام و در اختیار گمرک ایران و ستاد تنظیم بازار و سایر مراجع مربوطه قرار گیرد.


متقاضیان استفاده از رویه اعتباری تا ۱۳ خرداد فرصت دارند


وی با بیان اینکه طبق مصوبه اخیر، گمرک ایران باید طی فراخوانی به تمامی متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند اعلام کند تا درخواست خود را به بانک مرکزی ارائه و بانک به فوریت و ظرف سه روز کاری نسبت به موافقت با درخواست آنها اقدام کند، یادآور شد: براین اساس از هشتم خردادماه طی نامه کتبی و رسمی به کلیه صاحبان کالا‌‌‌‌های اساسی این مورد ابلاغ و صرفا تا سیزدهم خردادماه فرصت دارند نتیجه مراجعات خود به بانک مرکزی را به گمرک ایران ابلاغ کنند.


ترخیص قطعی فقط با کد رهگیری


ارونقی با اشاره به مصوبه مربوط به ترخیص ۹۰ درصدی کالا‌‌‌‌های اساسی اضافه کرد: براین اساس گمرک مجاز شد تا نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی کالا‌‌‌‌های اساسی با درخواست و اخذ تعهد از صاحب کالا و مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای کالا‌‌‌‌های ذرت، کنجاله سویا، جو و دانه‌‌‌‌های روغنی با عرضه در سامانه بازارگاه و همچنین برای روغن و گندم با مجوز شرکت بازرگانی دولتی اقدام کند. این در حالی است که ترخیص کل کالاها یعنی ۱۰ درصد باقی مانده منوط به اخذ و ارائه اعلامیه تامین ارز یا کد رهگیری بانک خواهد بود.


بهانه برای ترخیص تمام شد


معاون فنی گمرک ایران همچین با بیان اینکه صاحبان کالا باید فورا نسبت به تعیین تکلیف کالا‌‌‌‌های خود اقدام کنند تاکید کرد: با توجه به تسهیلات و مصوباتی که اخیرا جهت ترخیص کالا‌‌‌‌های اساسی تعیین شده صاحبان کالا‌‌‌‌های اساسی باید به قید فوریت نسبت به تعیین تکلیف و ترخیص کالا‌‌‌‌های خود در اسرع وقت اقدام کنند ولی اگر عذر موجهی در این رابطه وجود دارد به صورت مکتوب به گمرک اعلام شود.


به گفته وی، در صورت عدم اقدام به موقع توسط صاحبان کالا براساس مقررات با آنها اقدام خواهد شد که متروکه شدن کالا امر بعیدی نیست.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار