menusearch
shahrneveshte.ir

اظهار گمرکی تا ترخیص از ۳۰ روز به ۳ روز رسید

جستجو
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۶:۳۲:۵۸
۱۴۰۰/۱/۱ یکشنبه
(0)
(0)
اظهار گمرکی تا ترخیص از ۳۰ روز به ۳ روز رسید
اظهار گمرکی تا ترخیص از ۳۰ روز به ۳ روز رسید


شهرنوشت- فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت ماندگاری کالا در گمرکات و کاهش میزان این ماندگاری و تسریع روند ترخیص افزود: یک اشتباه مصطلحی وجود دارد مبنی بر اینکه از بندر تا پایانه تا خارج از بندر را گمرک تلقی می‌کنند. زمانی می‌توان گفت کالا تحت مسئولیت گمرک است که اظهار گمرکی صورت گرفته باشد.

 

وی گفت: بنابراین آنچه که در پایانه ها، بنادر فرودگاه ها موجود است، لزوما گمرکی نیستند. به ویژه در سه سال گذشته ممکن است برخی از کالا ها به دلیل عدم تایید منشا ارز یا اینکه به دلیل عدم انطباق با گروه‌‌‌‌های کالایی در این محل ها مانده باشند. می‌دانید که عموما گروه چهارم ممنوع الورود هستند و کسی که کالایی از گروه چهار وارد کرده یعنی بدون انجام ثبت سفارش نسبت به واردات این کالا اقدام کرده است و معمولا صاحب کالا اظهار گمرکی هم نمی‌کند.

 

دژپسند با بیان اینکه وقتی می‌گویند مدت زمان ترخیص طولانی است این موضوعات را از هم تفکیک نمی‌کنند، گفت: در دو سال گذشته مدت زمان اظهار گمرکی تا ترخیص از ۳۰ روز به ۳ روز کاهش پیدا کرده است که یکی از دلایل آن، تبدیل نظارت پیشینی به نظارت پسینی بوده که آن را گامی بسیار کمک کننده می‌دانیم چراکه درصد کالا‌‌‌‌های کانال سبز را افزایش داد.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: نکته دوم استفاده از ابزار‌‌‌‌های نو بوده است و گمرک پیشرفت قابل توجهی در این حوزه داشته است. در حال حاضر تنها ۱۵ دستگاه ایکس ری خودرویی در کشورمان مستقر است و شرایط بودجه ای دولت اجازه نمی‌داد که مطابق برنامه این عدد را به دو برابر برسانیم، اما با اتخاذ سیاست درست در بخش تامین مالی با برون سپاری، در سال گذشته (سال ۹۹) برای تامین ۱۵ دستگاه ایکس ری قرارداد منعقد کردیم که امسال وارد خط شود و ظرفیت ایکس ری کشور را در طول یک سال به دو برابر می‌رسانیم که باعث افزایش سرعت، دقت، شفافیت می‌شود و مانع از قاچاق کالا خواهد شد.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار