menusearch
shahrneveshte.ir

ارز‌‌‌‌های خانگی به بازار ارز تزریق می‌شوند

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۰:۳۱:۵۲
۱۴۰۰/۲/۲۱ سه شنبه
(0)
(0)
ارز‌‌‌‌های خانگی به بازار ارز تزریق می‌شوند
ارز‌‌‌‌های خانگی به بازار ارز تزریق می‌شوند

 

شهرنوشت- کامران سلطانی زاده عضو کانون صرافان ایران، درباره تحولات بازار ارز و کاهش نرخ دلار گفت: فاکتور‌‌‌‌های زیادی در این موضوع دخیل هستند که یکی از‌ آنها تعطیلی طولانی مدت بازار‌‌‌‌های داخلی و کاهش مصرف ارز در این بخش بود؛ تعطیلی تور ها و آژانس‌‌‌‌های مسافرتی، لغو سفر‌‌‌‌های خارجی و مواردی از این قبیل بود.

 

او با اشاره به تاثیر روند مثبت مذاکرات بر این موضوع تشریح کرد: مذاکرات و صحبت‌‌‌‌های تیم مذاکره کننده نیز کاهش نرخ ارز را تقویت می‌کند. برداشته شدن تحریم ها، لغو محدودیت‌‌‌‌های بانکی، تسهیل بازگشت ارز، افزایش صادرات نفت و آزاد شدن بسیاری از منابع ارزی و اموال بلوکه شدن از جمله مواردی است که می‌تواند کااش نرخ ارز را به همراه داشته باشد.

 

سلطانی زاده ادامه داد: امروز فروشندگانی که ما در بازار داریم بیشتر از متقاضیان و خریداران هستند و نشان می‌دهد ارز‌‌‌‌های خانگی با مثبت شدن روند کاهش نرخ ارز به سمت فروخته شدن و تزریق به بازار حرکت کرده است. هموطنانی که از سودآوری در این بازار نا امید شده اند به سمت فروش ارز‌‌‌‌های شخصی حرکت کرده اند و همین باعث افزایش عرضه شده است.

 

عضو کانون صرافان ایران بیان کرد: بسیاری از بازار ها مثل خودرو، طلا و مواردی از این قبیل می‌توانند تا حدود زیادی تحت تاثیر قیمت ارز قرار بگیرند. با توجه به این که بخشی از قطعات مورد استفاده در صنعت خودرو ز طریق واردات تامین شده و مابقی قطعات مثل فولاد با قیمت جهانی محاسبه می‌شود می‌تواند از جمله بازار‌‌‌‌های تحت تاثیر قیمت ارز باشد. خودرو‌‌‌‌های وارداتی هم بیش از خودرو‌‌‌‌های داخلی تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند.


او افزود: یکی از مشکلاتی که ما در بازار خودرو داریم محدود بودن عرضه در خودرو‌‌‌‌های وارداتی است، فروشندگان در مقابل کاهش قیمت ها مقاومت کرده و همین موضوع باعث ایجاد روند کند در کاهش قیمت ها در سطح بازار می‌شود. بازار طلا همواره سرعت بیشتری در این موضوع دارد و در روز‌‌‌‌های گذشته هم شاهد کاهش چشمگیر قیمت طلا در بازار بودیم.

 

سلطانی زاده درباره پیش بینی آینده بازار گفت: تا زمانی که بازار هایی مثل بازار ارز جذابیت داشته باشد سرمایه‌‌‌‌های هموطنان از بازار هایی مثل بازار سرمایه دور می‌شود و با کاهش قیمت ارز امیدوار هستیم هموطنانمان به سمت بازار سرمایه حرکت کنند. اگر چه با اتفاقاتی که در یک سال گذشته در بازار سرمایه افتاد، باید با هجوم سرمایه‌‌‌‌های مردم به بازار سرمایه با احتیاط بیشتری حرکت کنیم. افراد زیادی در سال گذشته و در بازار سرمایه متضرر شدند و باید اعتماد برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه به مردم بازگردد.

 

عضو کانون صرافان ایران ادامه داد: یکی از بازار هایی که سرمایه مردم را جذب کرد ارز‌‌‌‌های دیجیتال بود که در سال گذشته سوددهی خوبی برای هموطنانمان داشت، اما اتفاقاتی برای سرمایه گذاران این نوزه در ترکیه افتاد مشاهده کردیم که این نوع سرمایه گذاری هم می‌تواند مخاطراتی را به همراه داشته باشد.

 

او تصریح کرد: همچنان که تمام فعالان بازار و کارشناسان ارزی توصیه کرده اند، ارز نمی‌تواند کالایی برای سرمایه گذاری باشد و دارایی‌‌‌‌های مردم باید به سمت سرمایه گذاری صحیح و ایجاد اشتغال برای مردم حرکت کند تا مولد باشد. به عنوان یکی از فلالان کوچک در بازار ارز، با توجه به تنش هایی که دارد و پیچیدگی‌‌‌‌های که دارد محلی برای سرمایه گذاری بلند مدت نیست. چندین عامل خارجی می‌تواند بر نرخ ارز تاثیر داشته باشد و هر عاملی می‌تواند باعث بروز نوسان در این بازار باشد.

 

سلطانی زاده گفت: اگر وضعیت مذاکرات به سمت توافق قابل استناد و اعتماد، با حفط منافل ملی و رفع تحریم ها حرکت کند کاهش نرخ ارز ادامه خواهد داشت و اگر به نتیجه مثبتی نرسد کاهش نرخ ارز متوقف خواهد شد، اما آنچنان افزایش نرخ ارزی به همراه نخواهد داشت. ما در سال‌‌‌‌های گذشته هم با تحریم‌‌‌‌های مختلف مواجه بودیم و پیشبینی‌‌‌‌های بانک مرکزی باعث کنترل شوک‌‌‌‌های ارزی شده است. امیدوار هستیم این روند کاهشی ادامه میدا کند، اما در صورت توقف مذاکرات افزایش چشمگیری در بازار ارز مواجه نخواهیم شد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار