menusearch
shahrneveshte.ir

ارزبری صنعت آسانسور نصف شد

جستجو
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۳:۰:۳۲
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ یکشنبه
(0)
(0)
ارزبری صنعت آسانسور نصف شد
ارزبری صنعت آسانسور نصف شدشهرنوشت-
عباس ابریشمی رییس اتحادیه کشوری آسانسور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده، دستیابی به ارزآوری ۲۰۰ میلیون دلاری در این صنعت تا سال ۱۴۰۴ دور از دسترس نیست.

وی ادامه داد: با وجود تحریم ها و مشکلات، امروز به داخلی سازی و خودکفایی ۷۵ درصدی در تولید قطعات این صنعت دست یافته ایم.

ابریشمی با بیان برخی مشکلات تولیدکنندگان این صنعت، گفت: به طور نمونه ورق فولادی به عنوان یکی از اصلی ترین مواد مورد نیاز در حالی که در بورس با قیمت کیلویی ۱۱ هزار تومان عرضه می‌شود، اما تولیدکنندگان به ناچار از بازار آزاد به کیلویی ۲۸ هزار تومان تهیه می‌کنند.

وی، یکی دیگر از مشکلات این صنعت را پذیرفته نشدن استاندارد‌‌‌‌های موجود در کشور‌‌‌‌های همسایه و بازار‌‌‌‌های هدف عنوان کرد و گفت: به همین دلیل، تولیدکنندگان ناچارند برخی اقلام و قطعات را برای اخذ گواهی استاندارد مدنظرشان به دیگر کشورها ارسال کنند که وقت و هزینه زیادی می‌برد.

این مقام صنفی تاکید کرد: انتظار می‌رود سازمان ملی استاندارد، استاندارد‌‌‌‌های موجود در ایران را به این بازارها بشناساند یا دفاتر استاندارد‌‌‌‌های خارجی را در کشورمان مستقر کند.

ابریشمی خاطرنشان کرد: این صنعت در صورت حمایت از سوی مسوولان، می‌تواند به جایگاه نخست تولید آسانسور در غرب آسیا دست یابد و علاوه بر آن در صادرات آسانسور کامل و قطعات وابسته، همچنین صدور نیروی فنی و خدمات فنی و مهندسی حرف‌‌‌‌های زیادی برای گفتن دارد.

تدوین استاندارد آسانسورها

نائب رئیس اول اتحادیه کشوری آسانسور، پله برقی و خدمات وابسته نیز در این جلسه گفت: امروز ۱۰ استاندارد مربوط به اجزا و آسانسور‌‌‌‌های خاص مثل آسانسور‌‌‌‌های با کاربرد آتش نشانی در کشور در دست تدوین است.

«علیرضا سخاوت» یادآور شد: اکنون بالابر‌‌‌‌های حمل بار و مسافر در کشور بدون متولی مانده اند و هیچ نظارت کیفی و ایمنی بر آنها وجود ندارد.

وی بیان داشت: با این حال به درخواست سازمان ملی استاندارد، تدوین استاندارد‌‌‌‌های مربوط به این بالابرها در دستور کار است.

این مقام صنفی، همچنین از تدوین استاندارد‌‌‌‌های مربوط به آسانسور‌‌‌‌های ویژه معلولان و جانبازان خبر داد.

به گزارش ایرنا، دیگر مسوولان انجمن در این جلسه مسائلی همچون لزوم حمایت از صادرکنندگان در کشور‌‌‌‌های هدفی مانند عراق، سوریه و مشترک المنافع (CIS)، نبود پرواز‌‌‌‌های مستقیم در برخی کشور‌‌‌‌های حوزه اوراسیا، دشواری نقل و انتقال پول، نبود آزمایشگاه‌‌‌‌های مختلف برای اجزا و قطعات آسانسور و لزوم ارتقای تعاملات سیاسی در کشور‌‌‌‌های هدف به منظور حضور پرقدرت صادرکنندگان را مطرح کردند.

مطابق آمارها، در سه سال گذشته به طور متوسط سالیانه ۴۰ هزار دستگاه آسانسور در کشور تولید شده که به جز ۱.۵ درصد آنها که به صورت بسته کامل از خارج وارد و در ایران مونتاژ می‌شوند، بقیه آنها تولید داخلی اند.

انجمن یاد شده ۱۸۰ عضو دارد که بین ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر به طور مستقیم در زمینه تولید فعالیت دارند، در عین حال حدود ۳۰۰ واحد تولیدی با نزدیک به ۵۰ هزار نفر اشتغال بدون عضویت در انجمن در این عرصه فعالیت دارند.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار