menusearch
shahrneveshte.ir

اخذ مالیات از خودرو‌‌‌‌های گران‌قیمت امکان‌پذیر است؟

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۳:۵۳
۱۳۹۹/۱۲/۱۶ شنبه
(0)
(0)
اخذ مالیات از خودرو‌‌‌‌های گران‌قیمت امکان‌پذیر است؟
اخذ مالیات از خودرو‌‌‌‌های گران‌قیمت امکان‌پذیر است؟

 

شهرنوشت- بر اساس بند الحاقی ۷ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، همه مالکان حقیقی و حقوقی انواع خودرو‌‌‌‌های سواری و وانت دو کابین که در پایان هر سال مجموع ارزش آنها بیش از ۱۰ میلیارد ریال (یک میلیارد تومان) باشد مشمول مالیات سالیانه خودرو هستند. موضوعی که از دیدگاه برخی کارشناسان قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

 

"امیرحسن کاکایی" استاد دانشگاه و کارشناس صنعت خودرو یکی از منتقدان این طرح است که در این زمینه به ایرنا گفت: در ماه‌‌‌‌های گذشته مجلس جدید نشان داده که می‌خواهد کارهایی انجام دهد و در برخی موارد حرف‌‌‌‌های قشنگی نیز می‌زند، اما از آنجایی که نمایندگان بر کل قوانین و مقررات مسلط نیستند کارهایی که انجام می‌شود ممکن است بسیار خطرناک باشد.

 

وی افزود: وقتی در یک نظام اقتصادی به تدریج موانعی ایجاد می‌شود، به طور مثال صحبت‌‌‌‌های زیبای پوپولیستی مثل اینکه ما مالیات می‌گیریم به نفع فقرا زده می‌شود و در نهایت مالیات هم اخذ می‌شود، اما این افراد پولدار که معمولاً بزرگ و تولیدکننده یا تاجر هستند، این هزینه ها را از جیب مردم جبران می‌کنند.

 

کاکایی تصریح کرد: به نظر می‌رسد آقایان در حل معضلات اصلی و زیربنایی کشور مانده اند و فقط مسائل روبنایی را به صورت منفی دست کاری می‌کنند، در این زمینه به نظر می‌رسد اگر دولت الکترونیک هرچه سریعتر در همه ارکان به صورت کامل راه اندازی شود و نظام بانکی و پرداختی ها شفاف شده و سپس مالیات گرفته شود، بهتر باشد تا این راه کار‌‌‌‌های مقطعی.

 

وی به کشور گرجستان اشاره کرد که تا همین چند سال قبل جزو فاسدترین کشور‌‌‌‌های جهان به شمار می‌رفت، اما طی هشت سال توانست این فساد را به حداقل برساند، همچنین نمونه مشابه آن کشور بنگلادش است.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اخذ مالیات باید اصولی باشد، یادآور شد: امروز شاهدیم افراد پولدار جامعه به انواع و اقسام شیوه ها از مالیات دادن طفره می‌روند و در عوض، نمایندگان مجلس به دنبال آن هستند تا از آنچه در جلوی چشم است مالیات بگیرند.

 

وی تاکید کرد: چنین شیوه هایی فقط هزینه‌‌‌‌های مردم را افزایش خواهد داد، هر چند درآمد مختصری هم برای دولت کسب می‌شود که آن هم ارزش لازم را ندارد، این در حالی است که کار‌‌‌‌های مهمتری هنوز روی زمین باقی مانده است.

 

کاکایی به اخذ مالیات از مصرف بنزین، مالیات بیشتر در معامله خودروها، همچنین اخذ عوارض پارکینگ و رفت و آمد در شهر‌‌‌‌های بزرگ و غیره به عنوان برخی تجارب موفق سایر کشورها اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: اکنون فقط طرح مالیات بر خودرو‌‌‌‌های میلیاردی خالی از اشکال نیست، بلکه طرحی نظیر ساماندهی صنعت خودرو نیز که ماه هاست نمایندگان مطرح کرده اند، پر از اشکال و تناقض است.

 

این استاد دانشگاه گفت: شاید نیت نمایندگان مجلس خوب باشد، اما از آن جایی که طرح هایشان بدون مطالعه و بدون بررسی تبعات است و از طرفی شجاعت اجرا را نیز ندارند، وارد یک دور باطل می‌شویم، به طوری که امروز بسیاری مسائل جزئی نیز در کشور با مشکل مواجه است.

 

وی یادآور شد: نحوه و چگونگی قیمت گذاری خودرو برای این بند از لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز خود محل فساد است که چرا یک میلیارد تومان به عنوان شاخص در نظر گرفته شده و چرا خودرو‌‌‌‌های کمتر از یک میلیارد تومان که شاهدیم در همین قرعه کشی خودروها بسیاری از دلالان و واسطه ها سود‌‌‌‌های چند صد میلیون تومانی کرده اند نباید مشمول مالیات باشند؟ اما کسی که شاید ۱۰ سال پیش روی خودروی خارجی میلیاردی خریده امروز باید مالیات بپردازد؟

 

این کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: اگر بخواهیم از پولدارها بیشتر مالیات بگیریم در وهله نخست باید نظام بانکی مان بسیار شفاف باشد، همچنان که امروز در بسیاری کشورها حمل پول نقد بالای ۱۰۰ دلار قاچاق محسوب می‌شود و با افراد به شدت برخورد می‌شود.

 

وی افزود: در این کشورها افراد به جای پول نقد، آن را در شبکه بانکی جابه جا می‌کنند تا میزان تراکنش‌‌‌‌های مالی هر فرد به روشنی مشخص باشد، آن گاه بحث دریافت عادلانه مالیات معنی می‌یابد.

 

کاکایی اضافه کرد: این روزها شاهد راه افتادن چک صیاد هستیم که اتفاق خوب و مبارکی در راستای شفافیت بانکی است.

 

وی معتقد است: وقتی مسائل مالی در کشور شفاف شود منجر به توسعه کسب وکارها نیز خواهد شد، اما با این شیوه هایی که مجلس دنباله گیری می‌کند فقط ذهنیت ها بدتر شده و البته بعید است چنین موضوعی که مبنایی هم ندارد در داخل خود مجلس رای بیاورد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به پایه گذاری اشتباه اقتصاد ایران بر درآمد‌‌‌‌های نفتی از اواسط دهه ۵۰ که در حدود ۲۰ سال گذشته سعی بر اصلاح آن شده، تاکید کرد: در دو دهه گذشته سعی شده از بودجه نفتی جدا شویم و دولت از محل هایی همچون گمرک، مالیات، عوارض و غیره کسب درآمد کند که مکانیسم خوبی است و موجب رفاه کشور می‌شود.

 

وی تصریح کرد: اما آنچه که مهم است مالیات ها و عوارض باید بر مبنای واقعیت ها اخذ شود، به طور مثال خانواده ای که یک خودرو در اختیار دارد بتواند آزادانه آن را در هر کجا پارک کند، اما وقتی تعداد خودرو به دو دستگاه و بیشتر برسد باید عوارض برای پارک و همچنین عوارض برای رفت و آمد خودرو در نظر گرفته شود.

 

کاکایی گفت: مشابه این مساله، اخذ عوارض زیباسازی و همچنین عوارض بازیافت و دفع زباله است که عوارض بسیار خوبی در جهت توسعه شهرهاست، تا اینکه شهرداری بخواهد با فروش تراکم شهر را نابود کند.

 

وی در خصوص خودرو‌‌‌‌های خارجی یادآور شد: وقتی فردی خودروی خارجی خریداری می‌کند آن را از مرز عبور می‌دهد، تعرفه گمرکی به عنوان مالیات و برگه اسقاط چند خودرو از وی مطالبه می‌شود که در مجموع نزدیک به ۱۰۰ درصد قیمت خودرو به عنوان مالیات برای واردات در نظر گرفته شده است.

 

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: اگر قرار است عوارض از خودروها گرفته شود باید از همه خودروها اخذ شود نه اینکه فقط برای خودرو‌‌‌‌های خارجی باشد، به طور مثال هر چه خودرو بزرگتر باشد عوارض پارک بیشتری باید پرداخت کند، این موضوع در خصوص آلودگی هوا برعکس باشد و انتظار می‌رود با توجه به مدرن تر بودن خودرو‌‌‌‌های خارجی و کمتر بودن آلایندگی آنها، عوارض کمتری در این زمینه بپردازند.

 

وی گفت: مساوات در اخذ عوارض در سال‌‌‌‌های گذشته سبب شده تعداد خودرو‌‌‌‌های فرسوده روز به روز در حال افزایش باشد.

 

کاکایی تاکید کرد: اخذ مالیات خودرو آن هم به صورت سالیانه معنی ندارد، اینکه برخی در سال‌‌‌‌های گذشته اقدام به خرید خودرو‌‌‌‌های خارجی کرده اند و طبق این طرح باید همه ساله مالیات بدهند موضوعی غیر منطقی است و تبعات منفی به دنبال خواهد داشت.

 

با توجه به امکان آسیب خودرو و همچنین مباحث تورمی و افزایش قیمت آن، ممکن است قیمت خودرو چندین بار در طول سال دستخوش تغییر شود و به بالا یا پایین این قیمت برسد. همچنین برخی می‌پرسند که یک مالک خودرو چند بار باید مالیات بدهد؟ در حالی که در زمان خرید یک مالیات و موقع فروش هم مالیات و عوارض به شهرداری پرداخت می‌کند، آنگاه اضافه شدن مالیات سالیانه چه توجیهی دارد؟ اینها مسائلی است که در بحث مالیات خودرو‌‌‌‌های بالای یک میلیارد تومان مبهم است و باید دید نمایندگان چه پاسخی برای آنها دارند؟

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار