menusearch
shahrneveshte.ir

احتمال بازگشت رنو و پژو به ایران ضعیف است

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۴:۵۳:۳۸
۱۳۹۹/۱۲/۵ سه شنبه
(0)
(0)
احتمال بازگشت رنو و پژو به ایران ضعیف است
احتمال بازگشت رنو و پژو به ایران ضعیف است

 

شهرنوشت- اصغر خسروشاهی نایب رییس انجمن سازندگان قطعات افزود: انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین خودروسازان بزرگ داخلی، برخلاف ادوار گذشته از انعقاد قرارداد‌‌‌‌های سی.کی.دی کاری و مونتاژکاری کامل پرهیز کنند.

 

وی تاکید کرد: انتظار می‌رود قرارداد‌‌‌‌های جدید احتمالی با داخلی سازی بالای ۵۰ درصد همراه باشد تا به روزرسانی صنایع خودروسازی و قطعه سازی داخلی را به دنبال داشته باشد و باید سرمایه گذاران خارجی را به این سمت و سو سوق داده و مجاب کنیم.

 

خسروشاهی ادامه داد: اگر برنامه ای به جز این طراحی شود، به طور قطع به زیان قطعه سازان و خودروسازان داخلی خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ مذاکره ای برای ورود خودروسازان خارجی به کشورمان انجام نشده، یادآور شد: شرکت پژو که در سال‌‌‌‌های گذشته بازار بزرگی در کشورمان برای خود دست و پا کرده بود، با شرکت‌‌‌‌های آمریکایی در حال همکاری است و به همین دلیل احتمال حضور مجدد آن در ایران بسیار ضعیف است، اگر هم خواستار حضور مجدد باشد به شیوه و قرارداد‌‌‌‌های گذشته مخالفیم.

 

نایب رییس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌‌‌‌های خودرو اضافه کرد: شرکت فرانسوی رنو نیز که پس از دور دوم تحریم ها کشورمان را ترک کرده بود، به تازگی ۱۸۰ نفر نیروی کار ایرانی خود را اخراج کرده و به نظر نمی‌رسد که به دنبال سرمایه گذاری و چالش تازه ای در ایران باشد.

وی گفت: به نظر می‌رسد شرکت‌‌‌‌های چینی در دوره پس از تحریم ها بیشتر راغب باشند که در بازار کشورمان حضور یابند و در این مسیر باید مراقب بود فقط شرکت‌‌‌‌های دارای فناوری بالا و به روز آن هم با قرارداد‌‌‌‌های همکاری مشترک و با درصد داخلی سازی بالا حضور یابند.

 

 

شرکت رنو در مرداد ۱۳۹۶ قراردادی با شرکت ایرانی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) برای تولید سالیانه ۱۵۰ هزار خودرو امضا کرد، اما یک سال پس از آن، این شرکت خودروسازی فرانسوی با بازگشت تحریم‌‌‌‌های آمریکا، فعالیتش را در ایران متوقف کرد.

 

با خروج یک طرفه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌‌‌‌های ظالمانه، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری وقت آمریکا به شرکت‌‌‌‌های خارجی در ایران هشدار داد که در صورت ادامه همکاری با شرکت‌‌‌‌های ایرانی مجازات‌‌‌‌های اقتصادی در انتظار آنهاست و این سبب شد برخی شرکت ها از جمله رنو ناچار به ترک ایران شوند. این مساله دامن شرکت خودروسازی پژو سیتروئن را نیز گرفت.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار