menusearch
shahrneveshte.ir

آیا وزارت نفت گاز دارد و به نیروگاه‌ها نمی‌دهد؟

جستجو
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۱:۴۰:۵۵
۱۳۹۹/۱۰/۲۸ یکشنبه
(0)
(0)
آیا وزارت نفت گاز دارد و به نیروگاه‌ها نمی‌دهد؟
آیا وزارت نفت گاز دارد و به نیروگاه‌ها نمی‌دهد؟شهرنوشت- در روز‌‌‌‌های گذشته مصاحبه ای از محمد عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز منتشر شده است که ایشان عنوان کرده اند که در کشور مشکل کمبود گاز وجود ندارد. در این بین ابهام و پرسشی ایجاد شده مبنی بر اینکه اگر در داخل کشور مشکل کمبود گاز نداریم پس چرا شرکت ملی گاز، گاز موردنیاز نیروگاه ها را تامین نمی‌کند تا کشور دچار خاموشی و قطعی برق نشود. در این راستا برای بررسی دقیق تر اظهارات سخنگوی شرکت ملی گاز با ایشان به گفتگو نشستیم.

محمد عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در گفت وگو با فارس، درباره مصاحبه اخیری که از وی منتشر شده است و سوءبرداشت هایی که از این مصاحبه انجام شده، توضیح داد: منظور بنده از این که در مصاحبه اخیر خود اعلام کردم که کمبود گاز نداریم، این است که در حال حاضر شرکت ملی گاز به تمامی تعهدات خود برای ارسال گاز به نیروگاه ها عمل کرده است.

وی ادامه داد: در برنامه ابلاغی وزارت نفت مشخص شده است که شرکت ملی گاز باید در چه ماهی، به چه میزانی گاز تحویل نیروگاه ها بدهد و ما به همه تعهدات مان عمل کردیم. به طور کلی تنها در دو ماه از سال، سهم گاز ارسالی به نیروگاه ها به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی کاهش می‌یابد که طبق برنامه نیروگاه ها از سوخت دوم یعنی گازوئیل و مازوت برای تولید برق استفاده می‌ کنند.

عسکری اظهار داشت: در روز‌‌‌‌های گذشته و با سرد شدن هوا، ما حتی بیشتر از تعهد خود به نیروگاه ها گاز ارسال کردیم. در نتیجه در رساندن و تأمین گاز نیروگاه ها طبق تعهدمان کمبودی نداشتیم و توانستیم تمامی گاز تکلیف شده در برنامه وزارت نفت را برای نیروگاه ها ارسال کنیم.

شرکت ملی گاز تعهدات خود در تامین گاز نیروگاه ها را انجام داده است

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: این که از مصاحبه اخیر بنده این گونه برداشت شده است که «ما الان کمبود گاز نداریم و به اندازه کافی گاز موجود است، ولی به نیروگاه ها گاز نمی‌رسانیم» برداشت غلطی است. بنده در آن مصاحبه نیز ذکر کردم که ما نسبت به انجام تعهداتمان مشکل و کمبودی نداریم و قاعدتا نباید این برداشت غلط از صحبت‌‌‌‌های من انجام شود.

وی گفت: در حال حاضر مصرف گاز در بخش خانگی واقعا بالاست و ما هر چه گاز تولید کنیم، در این بخش به مصرف مردم می‌رسد. در نتیجه اگر مصرف بخش خانگی با اجرای سیاست‌‌‌‌های بهینه سازی مصرف انرژی و یا فرهنگ سازی و همکاری مردم کاهش یابد، تمام سوخت نیروگاه ها از طریق گاز تأمین خواهد شد و دیگر نیازی به سوخت دوم نیست. کمااینکه در تابستان نیز تمام سوخت نیروگاه ها گاز بوده است.

عسکری افزود: وظیفه شرکت ملی گاز توسعه شبکه گازرسانی در کشور بوده است و انصافا در این حوزه کوتاهی صورت نگرفته است و 95 درصد مردم کشور الان از نعمت گاز برخوردارند، اما تا مشکلی در حوزه گاز آن هم به دلیل افزایش مصرف در بخش خانگی و تجاری اتفاق می‌افتد، همه تقصیرها را به گردن شرکت ملی گاز می‌اندازند، در حالی که وظیفه اصلی ما توسعه گازرسانی است و در حوزه هایی که وظیفه ای بر دوش ما نیست نیز طبعا نباید تقصیرها به گردن ما بیفتد.

نسبت به سال گذشته 3 میلیارد مترمکعب گاز بیشتری به نیروگاه ها تحویل داده ایم

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: ما از ابتدای امسال تاکنون نسبت به سال گذشته 3 میلیارد مترمکعب گاز بیشتری به عنوان سوخت به نیروگاه ها تحویل دادیم. همچنین به تعهداتمان برای ارسال گاز به نیروگاه ها نیز عمل کردیم. در نتیجه اگر در تأمین سوخت نیروگاه ها مشکلی وجود دارد، مربوط به شرکت ملی گاز نیست و برای حل این مشکل باید در سایر حوزه ها جستجو کرد.

وی خاطرنشان کرد: این که گفته می‌شود با وجود تعطیلی مدارس و دانشگاه ها چرا مصرف گاز افزایش پیدا کرده، بنده به شما توضیح می‌دهم که اولا مدارس و دانشگاه‌‌‌‌های ما باز هستند، ولی دانش آموزان و دانشجویان حضور ندارند، در حالی که تمامی کادر آموزشی مدارس و دانشگاه ها در محل کار خود حاضر هستند. در نتیجه همچنان گاز در مدارس و دانشگاه ها مصرف می‌شود.

عسگری در پایان اظهار داشت: اما حتی اگر تمام مدارس و دانشگاه ها هم تعطیل باشند، کل سوخت مصرفی این مراکز کمتر از 10 میلیون متر مکعب در روز است که این عدد در مقابل مصرف بخش خانگی و تجاری که حدودا 614 میلیون مترمکعب در روز است قابل توجه نیست

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
بانک گردشگری
کانال خبری اینستاگرام
آخرین اخبار